Prędzej czy później każdy z nas – airsoftowców, staje przed decyzją komu powierzyć serwis repliki.  Decyzję zostawiamy Wam, ponieważ każdy ma inne potrzeby i możliwości, choćby finansowe. W tym artykule chcemy przybliżyć Wam pokrótce temat serwisu/tuningu replik, jego kierunek i możliwości oraz w jaki sposób Wy możecie ułatwić pracę serwisom. Zapraszamy do lektury.

Na wstępie trzeba sobie powiedzieć jasno, że airsoft to tylko zabawa i obojętnie jak wielkim budżetem dysponujemy, replika będzie tylko zabawką strzelającą „plastikowymi kulkami”. Oczywiście tuningując repliki można znacząco poprawić osiągi naszych karabinów, niestety nigdy nie uzyska się niemal perfekcyjnej powtarzalności broni palnej.

 

Zdajemy sobie sprawę, że niekiedy powierzacie nam repliki nawet na kilka miesięcy. Nie ma dwóch jednakowych sztuk, do każdej podchodzimy indywidualnie. Replika wbrew pozorom to bardzo precyzyjne urządzenie, w której wymiar rzędu 0,1mm robi naprawdę dużo. Mówiąc wprost, wspomniane 0,1mm sprawi, że działa lub nie.

 

 Mechanizm repliki – jej serce, czyli tzw. „gearbox” składa się z wielu części współpracujących ze sobą. Czas poświęcony na dopracowanie szczegółów, aby mechanizm chodził jak najdłużej bezawaryjnie czasem wynosi kilka godzin, innym razem dni, a zdarza się, że są to tygodnie pracy. Zatem ma to ogromny wpływ na koszty – usługę robocizny. Najprościej można to zobrazować na podstawie poniższego schematu.

 

 

W skrócie, powinniśmy wybrać jedną, maksymalnie dwie z „opcji trójkąta”.  Nigdy nie będziemy w stanie złączyć wszystkich trzech jego rogów.  Z doświadczenia wiemy, że pośpiech jest wrogiem bezawaryjności tych układów. Szybko się po prostu nie da. Nasz serwis na pierwszym miejscu stawia sobie zadanie, aby było „dobrze”.