Przymierzając się do zakupu repliki i przeglądając oferty na stronach różnych sklepów na pewno zadajesz sobie pytanie "czy warto", "czy ta replika będzie dobra", "czy to replika dla mnie" itd. Niestety nie da się niestety odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Replik jest mnóstwo - ich rodzajów, producentów, sposobów "zasilania" itd. oraz gusta są najróżniejsze.

Jednemu będzie się podobać replika wykonana z plastiku, inna osoba będzie chciała metalową. Jednej odpowiada ZnAl (najczęściej używany materiał do produkcji replik), a kolejna będzie chciała prawdziwą stal. Przysłowiowy Jak Kowalski będzie chciał replikę w systemie bull-pup, a jego brat bardziej tradycyjną.

 

Ogólnie repliki można podzielić ze względu na sposób ich zasilania - gazowe, sprężynowe i elektryczne. To te ostatni są najczęściej spotykane na polu "walki", a dla początkujących graczy są najlepszym wyborem, z racji na prostotę użytkowania oraz osiągi jakie dają - szybkostrzelność, zasięg, skupienie strzału i mnogość części zamiennych (o tym dokładniej później). Zatem od czego zacząć? Naszym zdaniem od repliki elektrycznej.

Przymierzając się do zakupu swojej pierwszej repliki, nie pytaj czy ma być to replika MP5, AK, M4, HK, G36 czy co innego. Wybierz tą co Ci się podoba najbardziej. Tą którą chciałeś mieć będąc dzieckiem i bawiąc się w "wojnę". Jedno na co bezwzględnie musisz zwrócić uwagę to jakość wykonania repliki. Szczególnie zewnętrznie. Zanim zamówisz replikę pojedź do sklepu, "pomacaj", sprawdź spasowanie części, czy nie ma luzów, czy plastik nie trzeszczy i nie wygina się w rękach. Dlaczego? Bo replikę kupujemy po części oczami. Po latach doświadczeń w airsofcie wiemy, że wraz z upływem czasu z naszej repliki pozostaje tylko "body" (obudowa). Niestety z czasem przyjdzie taka chwila, gdzie będziemy chcieli poprawić "coś" w replice. Zwiększyć zasięg, podnieść szybkostrzelność lub poprawić reakcję na spust. Będziemy chcieli trafiać w rywala nie z 20, a z 40 metrów.

A jaką firmę wybrać? Tu już jest nieco łatwiej odpowiedzieć. G&G, G&P, KWA, Systema, LCT, Ares, Classic Army, ICS, Tokyo Marui itd to są firmy które robią dobrej jakości repliki. Zdarzają się przypadki, gdzie w ofercie jednej firmy niektóre repliki są godne polecenia, a do innych nie mielibyśmy zaufania. Zatem skąd wziąć wiedzę, czy nasz konkretny model jest dobry? Odpowiedzi można szukać np. na portalu wmasg.pl (ogromna baza informacji, nawet o konkretnych modelach - trzeba tylko umieć je znaleźć) oraz na odpowiednich grupach na facebooku.

Kolejna sprawa na którą warto zwrócić uwagę do dostępność ewentualnych części zamiennych. Im bardziej "standardowa" replika tym większy wybór części zamiennych i tym większy rozrzut cenowy.

Niestety w realiach ASG nawet z repliki MP5 ze stosunkowo krótką lufą idzie zrobić replikę która może bić zasięgiem i skupieniem repliki z lufami 450-550mm. Jak to zrobić? Znaleźć dobrego serwisanta który z Twojej zabawki zrobi prawdziwą perełkę. I tu dochodzimy do najważniejszej rzeczy. Kupując replikę z czasem dojdzie do takiej sytuacji, że włożymy w nią części wartością przewyższające zakup nowej. Tak jak pisaliśmy wcześniej, pozostanie nam tylko "body", a reszta będzie wymieniona. To od nas zależy czy chcemy poprawiać jej osiągi, czy chcemy pakować np. 1000zł, mniej, więcej czy w skrajnych przypadkach nawet wielokrotność tej kwoty w replikę plastikową / metalową - tą którą zakupiliśmy.

Na zakończenie... Jeśli chcesz uzyskać informację/poradę u nas na temat zakupu swojej pierwszej repliki, lub chcesz abyśmy doradzili jakiś konkretny model - pisz śmiało. Prosimy jednak w wiadomości informację o budżecie jakim dysponujesz, oraz o preferencjach, tzn czy ma być to replika AK, M4 czy jeszcze inna.