Jeszcze nie dawno strzelała ładnie i daleko, od jakiegoś czasu coraz gorzej. Czym to może być spowodowane?

Replika może stracić swój pierwotny zasięg z kilku powodów. Chciałbym podzielić opis na dwie części. Jedna dotyczy zmian/uszkodzeń wewnątrz gearboxa, druga będzie dotyczyć systemu hop-up. Do rzeczy:

Strata donośności kul może być spowodowana rozszczelnieniem się układu wewnątrz gearboxa. Winnym może być zwykłe zużycie się części takich jak uszczelki głowicy tłoka lub dyszy, porysowanym cylindrem w którym to sprężane jest powietrze potrzebne do wystrzelenia kulki, brakiem smaru w cylindrze - jeśli smar został "wypluty" przez dyszę lub... nadmiarem smaru w cylindrze. Może być również to wina ubijania się sprężyny głównej w gearboxie. W tym wypadku, sugerujemy oddać replikę do sprawdzonego i zaufanego serwisu. Samowolne modyfikacje, przeróbki i próby serwisowania bez doświadczenia często kończą się niepowodzeniem i znacznie większymi kosztami naprawy.

Znacznie mniej kosztowną i bardziej prawdopodobną przyczyną utraty zasięgu kul jest zwykłe zużycie się gumki hop-up. Gumka ta znajduje się na lufie wewnętrznej i całość wmontowana jest w komorę hop-up - komorę podającą kulki z magazynka. To właśnie ona podkręca każdą z naszych wystrzelonych kul poprawiając jej zasięg. Zwykle naprawa ogranicza się do wymiany gumki na nową i doszczelnieniu układu w komorze hop-up. Koszt takiej usługi to ok 20-25zł plus koszt nowej gumki hop-up (tu jednak rozrzut cen jest całkiem spory - o tym, dokładniej w innym artykule). Całkiem jednak możliwe, że na naszej gumce znalazł się smar wypluty z cylindra i to on zmniejszył tarcie między gumką hop-up a kulką. Zmniejszenie tego tarcia powoduje mniejsze, słabsze podkręcenie kulki.